Ognisko muzyczne

Społeczne Ognisko Muzyczne przeznaczone jest dla uczniów, którzy chcą rozpocząć przygodę z muzyką lub ją kontynuować, ale nie mogą lub nie planują większego zaangażowania przede wszystkim czasowego (przynajmniej na razie). Ta forma nauki jest najmniej absorbująca pod względem czasowym. Społeczne Ognisko Muzyczne umożliwia edukację muzyczną w najbardziej podstawowym zakresie. Polega ona na zdobywaniu umiejętności gry na instrumencie muzycznym lub śpiewu z niezbędną i podstawową wiedzą z dziedziny muzyki w trakcie indywidualnych lekcji, które w podstawowym i najbardziej optymalnym wymiarze odbywają się z reguły 2 razy w tygodniu po 30 minut.

Zajęcia w innym wymiarze np.1×45 min, 2×45 min, 1×60 min są oczywiście możliwe, ale ich wybór uwarunkowany jest potrzebami i możliwościami ucznia. Nauka podzielona jest na sześć etapów z których każdy może być realizowany dowolny okres czasu, to znaczy w okresie roku, okresie dłuższym niż rok jak również w okresie krótszym.

W krajach Europy zachodniej taka forma edukacji zwana jest szkołą muzyczną, gdyż zgodnie z logiką nauka odbywa się w szkole, a nauczanie muzyki w szkole muzycznej. W Polsce jednak nauka gry na instrumencie bez wydzielonych dodatkowych i autonomicznych przedmiotów z zakresu teorii muzyki funkcjonuje jako ognisko muzyczne. Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przystępują do egzaminu z instrumentu na koniec roku szkolnego, który to egzamin jest okazją do prezentacji efektów własnej pracy, publicznego występu, okazją do kształcenia własnego charakteru a także warunkiem przejścia na następny etap nauki. Nie przystąpienie do egzaminu nie skutkuje żadnymi konsekwencjami poza pozbawieniem się szansy na osiągnięcie sukcesu.

Zobacz jakie inne sposoby nauki muzyki oferuje nasza Szkoła Muzyczna

 

Przejdź do cennika